Každých pět vteřin v rozvojovém světe oslepne jeden člověk, každou minutu jedno dítě.
Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

šedý zákal

Šedý zákal

Co je to šedý zákal?

Podle Světové zdravotnické organizace znamená šedý zákal zakalení čočky vně oka, která brání průchodu světla. Přestože většina případů šedého zákalu se vztahuje k procesu stárnutí, mohou se s ním narodit i děti, případně se šedý zákal vytvoří v důsledku očního zranění, zánětu či dalších očních nemocí.

Šedý zákal je nejvýznamnější příčinou slepoty ve světě. Operace šedého zákalu je z hlediska nákladů nejefektivnějším intervencí v rámci celé zdravotní péče. Operace, kdy se zkalená čočka vymění za nitrooční, je jedinou možností, jak vrátit člověku zrak. Pokud oční klinika poskytuje kvalitní oční péči, tzn., že v ní pracuje oční lékař a má dostatečné vybavení, může lékař provést 1000-2000 i více operací ročně.

V evropských podmínkách ke slepotě v důsledku šedého zákalu nedochází. Naopak v rozvojových zemích se šedý zákal prakticky rovná slepotě.

V Etiopii, Rwandě a Burkině Faso jsou prováděny operace za dárcovské příspěvky 800 Kč za jedno oko. Částka zahrnuje operaci, přespání na oční klinice a jídlo pro pacienta a jeho doprovod. Vzhledem k tomu, že lidé často nemají peníze na dopravu, chodí na kliniku pěšky až několik desítek kilometrů.  Bez doprovodu není pro pacienta možné se na kliniku dostat. Operace trvá okolo 15 minut a většinou se podaří šedý zákal úspěšně operovat a vrátit tak člověku zrak téměř okamžitě.

 

 


Jazykové mutace: cs"> en">