Každých pět vteřin v rozvojovém světe oslepne jeden člověk, každou minutu jedno dítě.
Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Často kladené dotazy

Kde jsme vzali Vaše jméno a poštovní  adresu?

V České republice, stejně jako v ostatních zemích, existují specializované firmy, které z veřejně dostupných zdrojů sbírají poštovní adresy a zpracovávají je do databází. Tyto databáze si poté mohou komerční subjekty  zakoupit a využít je k rozesílce. Ze stejného zdroje získáváme adresy pro oslovení nových dárců i my, většinou za nekomerční, tj. výrazně zvýhodněnou cenu.

Nevynaložíme většinu peněz, které dostaneme darem, na výrobní náklady a poštovné?

Nikoli. Výrobní náklady výrazně snižujeme tím, že tiskneme ve velkých nákladech, využíváme i synergii  výroby s rakouskou pobočkou  konfederace SVĚTLA PRO SVĚT.  To samé platí o poštovném – například místo obvyklých 13 Kč, které platí jednotlivci, naše cena za poštovné je 4 Kč.

Co dělat, když mně zásilka neoslovuje a zasílání jakýchkoli žádostí o dary mi vadí?

Pokud na naše projekty nemůžete či nechcete přispět, prostě nám žádné peníze neposílejte. Do naší interní databáze budete zařazeni pouze tehdy, když na zásilku zareagujete finančním darem.  Můžete nám ale dát vědět, že Vám rozesílka vadí – v tom případě uděláme vše pro to, abychom Vás už nikdy v budoucnu neoslovovali.

Pokud Vám přispěji, co bude dál?

Pokud naše projekty finančně podpoříte, zařadíte se do databáze našich dárců. Poté se Vám občas připomeneme s prosbou o pokračování Vaší finanční podpory – většinou se jedná o  zásilku 1x za dva měsíce.  V případě, že si nepřejete dostat 6 až 7 rozesílek ročně, kontaktujte nás na info@svetloprosvet.cz.

Jak je možné upravit frekvenci zasílání zásilek?

Frekvenci zasílání můžeme upravit podle Vašeho přání, např. 3x, 2x nebo 1x ročně. Pokud nám poskytnete souhlas a svou e-mailovou adresu, můžeme Vám zasílat náš elektronický newsletter s novinkami.

Pokud Vám chci přispět a nechci platit složenkou, co mám dělat?

Dar můžete poslat jakkoli, i převodem na účet 1002582504/2700. Můžete si i zadat trvalý příkaz – bližší informace naleznete zde.

Kdo je organizace SVĚTLO PRO SVĚT?

SVĚTLO PRO SVĚT – Light for the World, o. s. je nevládní organizací, která se zaměřuje na prevenci a léčbu slepoty a na systémovou podporu osob s postižením v rozvojových zemích.

Jakou formu pomoc SVĚTLO PRO SVĚT v Africe poskytuje?

Pomáhá zajišťovat dostupnou a kvalitní lékařskou péči pro nevidomé, zrakově postižené a osoby, kterým zrakové postižení hrozí, a to následujícími způsoby:

  • podporou místního zdravotnictví (především očních klinik)
  • znásobením počtu očních lékařů a zvýšením počtu zdravotnického personálu
  • otevřením specializovaných vzdělávacích zařízení mimo hlavní města
  • osvětovou činností na venkově
  • podporou rehabilitačních center
  • podporou vzdělávání pro zrakově postižené děti
Kde SVĚTLO PRO SVĚT pomáhá?

V Etiopii, Rwandě a Burkině Faso.

Proč podporujeme oční kliniky zrovna v afrických zemích?
  • 90% všech nevidomých lidí (39 milionů) žije v rozvojových zemích.
  • 80% zrakového postižení lze léčit či mu předejít pomocí poměrně jednoduchých prostředků (osvěta, základní lékařské ošetření, léky…)
Co je to šedý zákal?

Šedý zákal znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Zakalování čočky vede postupně k zamlžení a někdy zdvojení vidění, a tak i k častým změnám brýlí. Neléčený šedý zákal vede ke ztrátě zraku, který je ve většině případu operovatelný a nemocnému se tak podaří zrak vrátit. V rozvojových zemích šedý zákal představuje hlavní příčinu slepoty. Operace trvá přibližně 15 minut.

Kolik stojí operace šedého zákalu v Africe?

800 Kč. V ceně je zahrnuta jedna noc na klinice, jídlo pro pacienta a jeho doprovod. Lidé často chodí na kliniku několik km pěšky, nemají peníze na dopravu ani na jídlo. Doprovod je nutný, bez něj by se na kliniku zrakově postižený pacient nedostal.

Proč operace šedého zákalu stojí méně peněz než u nás?

Technologie používané v Africe jsou často zastaralé. Pracovní síla je nesrovnatelně levnější a taktéž materiál. Zdravotnický personál velmi často znamená pouze oftalmolog a jeden asistent. Pacienti nemají žádné čekárny, zpravidla čekají venku „pod stromem“ a po operacích odchází domů co nejdříve. Lůžkové oddělení je velmi jednoduché, v místnosti jsou pouze postele s přikrývkami.

Můžeme darovat naše brýle oční klinice prostřednictvím SVĚTLA PRO SVĚT?

SVĚTLO PRO SVĚT nepořádá žádnou sbírku brýlí. Naopak podporuje lokální výrobce brýlí např. na oční klinice v Butajiře, kde se přímo vyrábí. Z dlouhodobého hlediska tak přispívá ke společenské samostatnosti a nezávislosti na zahraniční finanční a materiální podpoře.

Co je to trachom?

Trachom je infekční onemocnění, které vzniká v důsledku špatné hygieny. Nemoc probíhá velmi bolestivě – řasy se vtočí do oka a tam postupně škrábou rohovku až člověka připraví o zrak. Trachom lze léčit preventivně osvětou o hygieně, podáním antibiotik a v poslední fázi operací, která do určité fáze může člověku vrátit zrak. Pokud jde o pokročilé stádium nemoci, operace pomůže alespoň od stávají bolesti. Operace stojí 400 Kč a její délka je většinou okolo 20-30 minut. Podání antibiotik pro 10 lidí stojí 250 Kč.

Jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem?

Zelený zákal tzv. Glaukom se projevuje zvýšeným tlakem tekutiny uvnitř oka.  Lze ho léčit pomocí léků, které nitrooční tlak snižují. Je možná i operace, ale zdravý zrak člověku vrátit nelze. Nemoc směřuje k nevratné slepotě.

Nenašli jste zde odpověď na vaši otázku nebo na to co vás zajímá? Využijte náš kontaktní formulář


Jazykové mutace: cs"> en">