Alternativní nobelova cena pro Yetnebersh Nigussie

Celá síť Light for the World slaví. Naše kolegyně Yetnebersh Nigussie, 35letá nevidomá právnička z Etiopie, je jednou z laureátek letošní Ceny za správný život (Right Livelihood Award), která oceňuje významné osobnosti z oblastí, na něž klasické Nobelovy ceny nepamatují.

Již více než desetiletí platí Yetnebersh Nigussie ve své domovské zemi za neúnavnou zastánkyni práv osob s postižením a rovnoprávnost žen. V roce 2005 stála u zrodu Etiopského centra pro postižení a rozvoj (ECDD), jehož cílem je plná inkluze osob s postižením do společenského života.  Nechybělo však mnoho a skončila jako tisíce ostatních dívek v oblasti: jako manželka staršího muže, kterého jí vybrali rodiče.

 O nevidomou pracovní sílu do domácnosti však nebyl zájem. “Stejně jako tisíce jiných dětí v rozvojových zemích jsem oslepla až po narození v důsledku nemoci, která je normálně léčitelná. Život v odlehlých oblastech Etiopie je sám o sobě velmi tvrdý a o životě dítěte s postižením to platí dvojnásob. Paradoxně to však byl můj hendikep, který mi dopomohl ke vzdělání,“ líčí svou cestu Yetnebersh Nigussie.

 Na naléhání matky tak Yetnebersh nastoupila do školy, kde excelovala a později byla přijata i na Univerzitu v Addis Abebě, kde vystudovala práva a postgraduální program v sociální práci. Po studiu se plně věnovala advokační činnosti ve prospěch osob s postižením v Etiopském centru pro postižení a rozvoj (ECDD), jež v letech 2011 – 2015 řídila jako ředitelka. V současné době Yetnebersh Nigussie vede Oddělení podpory práv osob s postižením mezinárodní organizace Light for the World, která se zaměřuje na léčbu slepoty, zlepšování kvality života a advokační činnost ve prospěch lidí s postižením v nejméně rozvinutých částech světa.

 Význam ceny Right Livelihood Award

 Od roku 1980 uděluje Right Livelihood Award (Cenu za správný život) nadace založená publicistou a filantropem Jakobem von Uexküllem. Do širšího povědomí vstoupila jako alternativní Nobelova cena, neboť u jejího zrodu byl záměr ocenit a odměnit významné osobnosti za oblasti, na něž klasická odvětví Nobelovy ceny - tedy fyzika, chemie, medicína, literatura, ekonomie a mír - nepamatují.

 Slavností předávání cen probíhá každoročně v prosinci ve Stockholmu. Cena se většinou uděluje čtyřem laureátům z řad fyzických i právnických osob a pojí se s ní odměna na podporu činnosti ve výši cca 3 miliony švédských korun. Vedle toho se uděluje ještě čestné ocenění bez nároků na finanční podporu. Do dnešního dne získalo ocenění 166 laureátů z 68 zemí, mezi nimi například ruský lidskoprávní spolek Memorial, Bianca Jagger nebo Edward Snowden.

 Letošní laueráti

 Vedle Yetnebersh Nigussie v letošním roce ocenění získávají indický bojovník za lidská práva Colin Gonsalves a investigativní novinářka z Ázerbajdžánu Khadija Ismayilova. Čestné ocenění obdržel americký právník Robert Bilott.

 Richard Schinko, ředitel Světlo pro Svět – Light for the World, k udělení ceny říká: „Ocenění pro Yetnebersh je potvrzením důležitosti boje za práva osob s postižením v rozvojových zemích a obrovskou podporou a motivací pro celou organizaci Světlo pro svět – Light for the World. Etiopie patří mezi prioritní země naší činnosti a oční péče s potenciálem navracení zraku je zde naší klíčovou aktivitou. Vždyť v Etiopii v odlehlých oblastech připadá jeden oční lékař na 1 milion obyvatel, přitom v 80% lze včasnou pomocí oslepnutí zabránit.“ 

Více informací o ceně Right Livelihood Award, včetně biografie Yetnebersh Nigussie,  naleznete na stránkách Light for the World.

 Ke stažení: Fotografie v tiskové kvalitě a videa laureátky ceny Yetnebersh Nigussie: https://drive.google.com/open?id=0BzSOO5q-Z_5sTFFtMnVOYklWbkk