Darujte zrak, dárek na celý život

Udržitelná pomoc přináší dlouhodobé zdraví. Ví to i Francesco z Mosambiku (na obrázku), který po operaci poprvé uviděl svou vnučku.

Věděli jste, že minimálně 75 případů slepoty ze sta je léčitelných? Řeč je přitom o 2,2 miliardách lidí, kteří úplně nebo částečně přišli o zrak.  Jedná se o ohromující číslo, které by mělo vést k okamžité reakci.

Vracíme zrak. Těm nejchudším.

Mezinárodní rozvojová organizace Světlo pro svět vrací lidem zrak již více než 30 let. Zaměřujeme se na ty nejchudší z nejchudších: na lidi s postižením v rozvojových zemích, zejména v Africe. Nevidomí lidé a osoby se zbytky zraku mezi nechudší z nejchudších žel patří, neboť slepota v Africe znamená pád do absolutní chudoby.

Dva největší zabijáci 

Proto se zaměřujeme na dvě hlavní příčiny slepoty: na šedý zákal a na nekorigované refrakční vady, tedy laicky řečeno na „obyčejnou“ krátkozrakost a dalekozrakost, které jsou nebezpečnějši, než se na první pohled zdá. Miliony dětí v chudých zemích totiž nevidí na tabuli, protože nemají brýle. To může mít fatální dopad na jejich vzdělání. Navíc se jejich zrak postupně zhoršuje, což může později přinést ještě větši zdravotní omezení. 

Není pochyb o tom, že naše práce přináší změny. Jen v roce 2019 jsme vyškolili téměř 16 000 lékařů, zdravotních sester, učitelů a komunitních pracovníků k eliminaci očních poruch v nejchudších komunitách. Spolu s našimi místními partnery jsme provedli 68 000 očních operací (převážně šedého zákalu) a vyšetřili zrak téměř 160 000 dětem.

Francisco a Ibrahim

Za každým takovým číslem je lidský příběh. Jako například příběh muže na prvním obrázku, Francisca Chivesery z Mosambiku. Před mnoha lety ztratil zrak. Po určení diagnózy (šedý zákal) ho na naší klinice operovali a za 24 hodin od operace už byl zpět ve své vesnici. Přivítat ho přišla jeho vnučka. Ačkoliv ji nikdy neviděl, okamžitě ji poznal po hlase.

Nebo příběh malého Ibrahima z Etiopie z druhého obrázku, jehož otec celý rok šetřil na cestu do nemocnice, kde Ibrahimovi dali novou čočku a vrátili mu zrak. 

Přidejte se k nám a pomáhejte nám pomáhat! Jedna operace šedého zákalu přijde v Africe již na 800 korun, jedna dávka antibiotik na 300 korun. Darovat můžete jednoduše a na pár kliků zde.

Děkujeme za vaši pomoc.