Her Abilities: první globální ocenění pro ženy s postižením zná své laureátky

Zambijská filmová režisérka, lidskoprávní aktivistka z Bangladéše a nigerijská lékárnice: to jsou tři vítězky prvního ročníku soutěže "Her Abilities", které mezinárodní porota vybrala z téměř 300 kandidátek.

"Her Abilities" je první opravdu globální ocenění pro ženy s postižením. Světlo pro svět je pořadatelem a vyhlašovatelem celé soutěže.

V roce 2018, kdy probíhal první ročník, jsou laureátky v každé kategori následující:

Kategorie 1.: Umění & kultura a sport 

Vítězkou první kategorie se stala vůbec první zambijská filmová režisérka a lidskoprávní aktivistka Musola Cathrine Kaseketi. Její tvorba se zaměřuje na sociální otázky, téma osob s postižením v ní hraje silnou roli. 

Kategorie 2.: Právo

Vítězkou kategorie Právo se stala Ashrafun Nahar z Bangladéše, zakladatelka the Women with Disabilities Development Foundation (Rozvojová nadace pro ženy s postižením - WDDF).

Bangladéš je tradiční velmi patriarchální stát, ve kterém úřady každoročně evidují velké množství případů zneužívání žen. Cílem WDDF je upozorňovat na tento problém a podporovat rovné příležitosti pro ženy, zejména pak pro ženy s postižením, ve vzdělávání, zaměstnaní a především v oblasti legislativy. 

Kategorie 3.: Zdraví a vzdělání

Laureátkou poslední kategorie je Dr. Oyin Janet Aderemi, ředitelka mezinárodní neziskové organizace a vůbec první invalidní absolventka oboru farmacie v Nigérii. Vedle toho je ještě držitelkou titulu PhD. v oboru behaviorální medicína. 

Více informací o soutěži v tiskové zprávě, případně na stránkách www.light-for-the-world.org