Hostitelská rodina je někdy jediné řešení

V mnoha zemích Afriky je bohužel stále ještě možnost vzdělání odepřena devíti dětem s nějakým druhem postižení z deseti. V Burkině Faso se ale situace postupně mění. Do školy tak chodí i desetiletá Foussena.
Foussena se svou hostitelskou maminkou

Živá desetiletá dívka špatně vidí od narození. Kvůli dystrofii rohovky nevidí na pravé oko vůbec. Na levém oku má zbytky zraku, které jí umožňují počítat na prstech a vidět přibližně obrysy věcí kolem sebe.

Foussena se se svým zrakovým postižením naučila žít tak dobře, že si dlouho nikdo neuvědomil, jak závažné je. Diagnózu jí stanovili až před rokem, když už tři roky chodila na základní školu – učitelé si konečně všimli, že dívka s učením postupuje o hodně pomaleji než její spolužáci. 

Po stanovení diagnózy začala Foussena navštěvovat školu EJA, kterou podporuje Světlo pro svět. EJA byla nejprve založena jako škola pro nevidomé a zrakově postižené děti, ale dnes do ní chodí žáci se všemi typy postižení. Foussena se tu začala učit Braillovo písmo. Její učitel Adama Tapsoba říká: „Naučit se číst v Braille je těžké. Vaše prsty si nejdřív musí vypěstovat schopnost vnímat malinké tečky na papíře“. Při vyprávění o své práci pokračuje: „Učitelem jsem už dvacet let, ale tady s postiženými dětmi pracuji teprve šest. Nikdy jsem si nedokázal představit, co všechno nevidomé nebo neslyšící děti dokáží, když jim dáte šanci“.

Protože škola EJA je od Fousseniny vesnice příliš daleko, žije holčička v hostitelské rodině. Pro její hostitelskou matku Guingané, které je skoro 70 let, je to už čtvrté dítě, kterému pomáhá. Foussena si často hraje s jejími vlastními vnoučaty, která si na začátku také vůbec nevšimla dívčina zrakového postižení. Protože celá rodina Guingané žije ve velmi skromných podmínkách, Světlo pro svět finančně přispívá na Fousseninu stravu a základní potřeby.

Chcete pomoci dětem, jako je Foussena? Darujte jednoduše a pohodlně online.