Jen s jedním okem moc práce nezastanete.

Sára Jobe z Mozambiku je vdovou, její muž zemřel před osmnácti lety.
Foto - paní Sára

Paní Sáře je 57 let. Má 4 děti, které jsou ale už velké a odstěhovaly se do města. Aby nežila úplně sama, nastěhovala se k ní před časem její vnučka Zinha. Zinha chodí do místní školy a po škole pomáhá babičce s úklidem a s vařením, nosí vodu z blízké řeky. Když je babička nemocná, postará se o ni anebo dá vědět svým rodičům.

Sára má dvě malá pole, na kterých pěstuje fazole, kukuřici, proso, dýně a arašídy. O pole se stará sama. Šedý zákal ji postihl jen na jednom oku, přesto měla problémy svou práci zastat. Nepoznala, které arašídy jsou zralé, viděla špatně na plevel. Když jednoho rána vstala a viděla zase o něco hůř, vypravila se místo na pole na místní zdravotní stanici. Dostala oční kapky, které nepomohly. Nevzdala se a dojela až do poměrně vzdálené nemocnice. Ale ani léky, které dostala tam, jí zrak nevrátily. Až o dva měsíce později se dozvěděla od starosty, že v rámci terénních výjezdů, které podporuje Světlo pro svět, do vesnice přijede tým očního lékaře.

Na den, kdy oční tým přijede, si Sára pozvala jednu ze svých dcer. Ta přijela i se svými dětmi, aby se o babičku postarali, než jí sejmou obvaz a než se jí zrak úplně vrátí.

Sára se operace nemohla dočkat. A hned potom, co jí lékař sejmul obvaz a ona se přesvědčila, že se operace podařila, začala se svou obvyklou energií spřádat nové plány. Nejen, že se se teď pořádně vrátí k farmaření, ale rozšíří své hejno kuřat a krůt.