O Ouataru se rok staraly její děti

Ouatara Salamata, 42letá žena z Burkiny Faso, si na nedostatek práce nikdy nestěžovala. K péči o pět dětí, domácnost a malé políčko si musela přibrat i povinnost přispívat do rodinného rozpočtu. Její manžel totiž ztratil stálou práci a začal nosit domů mnohem méně peněz.
Paní Ouatara Salamata znovu vidí

Ouatara tak začala na místním tržišti prodávat  jídlo z vařené rýže. Pokud zde bylo hodně lidí, zejména sezonních dělníků, mohla si v přepočtu za den vydělat i 120 korun.  

Jednoho dne po příchodu domů si ale uvědomila, že vidí špatně na pravé oko. Postupně se zrak stále více horšil,  začala trpět bolestmi hlavy a druhé oko začalo rovněž slábnout. Přestala chodit na tržiště a nevycházela ani na pole. Držela se doma, kde péči o domácnost ještě jakž takž zvládala. V tom ji ale postupně stále víc a víc bránila začínající deprese.

V jednom únorovém dni navštívil její sousedství terénní pracovník Světla pro svět a pověděl jí o nemocnici v Ouargdaye, která otevřela oční oddělení. Ouataru, která už téměř vůbec nic nevidí, musí do nemocnice dovézt na oslu její manžel Kutugou. Cesta trvala po polních cestách mnoho hodin.

Po příjezdu do Ouargqaye lékař potvrdil diagnózu: oboustranný šedý zákal. Na operaci musela ale Ouatara hodiny čekat, protože před ní do nemocnice dorazily stovky jiných pacientů. Operace se vůbec nebála, naopak, těšila se. Nemohla se dočkat, až opět uvidí tváře všech okolo, včetně svých dětí a svého manžela, a  až bude znovu samostatná, ne odkázaná na pomoc ostatních.

Téměř celý rok se musely děti start o svou matku. Teď se může Ouatara znovu postarat o ně.

Chcete pomoci dalším lidem, jako je Ouatara? Darujte jednoduše a pohodlně online.