Jižní Súdán

život v uprchlickém táboře Juba

V roce 2015 jsme se rozhodli podpořit osoby se zdravotním postižením v nejmladším státě světa, Jižním Súdánu. 

Organizace Light for the World je v zemi aktivní od roku 2005. Země se od roku 2013 potýká s občanskou válkou, kvůli níž bylo nuceno opustit své domovy 2,2 milionu lidí, což představuje asi 20 % populace. Občanská válka zkomplikovala životní situaci už tak velmi chudému obyvatelstvu. V současnosti si okolo 90 % populaces musí vystačit s méně než 25 korunami na den. V zemi žije asi 11 milionů lidí, kterým poskytuje zdravotnickou péči zhruba 500 lékařů. Chybí základní zdravotnický materiál pro běžné lékařské zákroky, lékařské služby poskytované státem jsou téměř nedostupné. Většina zdravotnických a vzdělávacích služeb závisí na neziskových organizacích, mezinárodních donorech a OSN.

Podpořili jsme práci místní kanceláře SVĚTLA PRO SVĚT – Light for the World a našich jihosúdánských kolegů, kteří koordinují místní partnerské organizace a poskytují jim metodickou podporu a know-how ohledně oční péče, inkluzivního vzdělávání a komunitní rehabilitace. Finančně podporujeme oční kliniky v Rumbeku, která zajišťuje jako jediná oční péči ve státě Lakes s 964 tisíci obyvateli, a v Martha ležícím v regionu Yei.  V Mundru zajišťujeme oční péči prostřednictvím mobilní jednotky.

Pomoc se neomezuje pouze na přímé poskytování služeb lidem s postižením, ale i na metodickou práci s doposud křehce působícími státními institucemi. S přispěním českých dárců tak například naši jihosúdánští kolegové ve spolupráci s ministerstvem školství vytvořili jihosúdánský znakový jazyk.

Jižní Súdán
map: south sudan
  • Rozloha: 619,745 km2
  • Počet obyvatel: 11.3 milionů
  • Průměrný věk dožití: 55 let
  • Počet očních lékařů: 4
    (1 oční lékař/2 825 000 obyvatel)
  • Počet očních lékařů podporovaných námi: Oční lékaři jsou podporováni skrze Komunitní rehabilitaci
zde se zabýváme: 
Programme Development Officer

Kontaktní osoba programy: Pavel Pinkava

 

+420 222 362 191
pinkava [at] svetloprosvet.cz

Země, kde působíme

Dary z České republiky podporují vybraná zdravotnická zařízení v Etiopii, Burkině Faso, DR Kongo, Jižním Súdánu a Kambodži.