Táta šetřil rok na cestu

Devítiletý Ebrahim trpěl traumatickým šedým zákalem v důsledku neošetřeného zranění.
Ebrahim s obvazem po operaci

Ebrahima přivedl do nemocnice v etiopském Ziway jeho otec z města Arsi Negele, které od Ziway leží asi 70 kilometrů.

Když se chlapec jednou vrátil zvenku s oteklým a zarudlým okem, rodiče věřili, že se zranění samo uzdraví. Po pár dnech se tak i stalo. Jenže po pár měsících si chlapec začal stěžovat, že na oko nevidí jasně a postupně na něj přestal vidět úplně. Jeho otec ho vzal na malou státní zdravotní stanici, kam mohli dojít pěšky. Zdravotní sestra je správně odkázala na kliniku v Zeway jako na nejbližší místo, kde chlapci mohou pomoci. Trvalo jim ale rok, než mohli cestu podniknout.

„Jsem farmář a máme velmi malý příjem. Starám se o ženu a naše další děti. Našetřit na cestu do Ziway a na výdaje na pobyt ve městě, je pro nás těžké“, říká Abdi, Ebrahimův otec. „Naštěstí máme Eqube – komunitní systém, při kterém se v takovýchto případech na výdaje složí i sousedé z vesnice. Přispěli nám, takže jsme se mohli vydat na cestu.“

Ebrahim říká: „Po cestě jsem se trochu bál, jestli mi zrak dokáží vrátit. Bál jsem se operace. Ale táta mě povzbuzoval a říkal, že je to pro moje dobro. Celý rok šetřil na cestu. Teď už ale zase vidím normálně a táta slíbil, že budu moct příští rok zase chodit do školy. Vždycky jsem chtěl být učitelem.“ Ebrahim také slibuje, že bude příště při hraní opatrnější.

 

Chcete pomoci dalším, jako je Ebrahim? Darujte jednoduše a pohodlně online.