Ten pocit, když znovu vidíte svět na vlastní oči

Na světě žije 39 miliónů nevidomých. Ve více než 80 % případů je přitom možné slepotu vyléčit nebo jí předejít, protože drtivá většina nevidomých – včetně 1,4 miliónu dětí -- žije v nejchudších zemích světa, kde nefunguje systém státní zdravotní péče.

Přečtěte si autentický příběh člověka z obrázku jménem Mekonen Bezabeh, kterému se podařilo za pouhých 800 korun odoperovat šedý zákal a navrátit zrak.

Mekonenova dlouhá pouť za světlem

Mekonen Bezabeh žije v malé vesnici na hornatém severozápadě Etiopie. Stejně jako většina mužů v okolí i on celý svůj život obdělával malé pole a živil svou rodinu jako zemědělec. Před pár lety ale jeho svět začal ztrácet barvy. Vše se rozostřovalo, až postupem času zmizelo úplně. Mekonen oslepl. Musel se vzdát svého pole i zvířat a začal být závislý na druhých, což nesl velmi těžce. Příjem rodiny výrazně poklesl a přiblížil se hranici chudoby.

Oční péče v Etiopii je na velmi špatné úrovni, kterou se snaží zlepšovat mezinárodní neziskové organizace. Obyčejný zemědělec si ovšem nemůže dovolit koupit jízdenku na autobus a do nemocnice vzdálené několik set kilometrů prostě dojet.

Mekonen se začal se svým osudem pomalu smiřovat.

Naděje mu svitla v okamžiku, kdy do nedalekého městečka dorazil terénní výjezd organizace Světlo pro svět. „Dozvěděl jsem se, že do Makesegnit přijede oční lékař. To je jenom pár hodin chůze! Věděl jsem, že pokud mi tam někdo pomůže dojít, zvládnu to!“ Plný naděje se slepý Mekonen hned druhýden brzy ráno vydává společně se svou ženou na cestu. Jeho žena jde první, Mekonen se trmácí za ní a drží se dlouhé hole, za kterou ho manželka vede.

Na místě je čeká velmi dlouhá fronta vinoucí se několikrát kolem budovy jako had. Trpělivě se zařadí a čekají.

Když se konečně dostanou k lékaři, rychlé vyšetření potvrzuje očekávanou diagnózu: oboustranný šedý zákal. Ještě ten den večer jde na provizorní operační sál. Zákrok, při němž se zakalená oční čočka odstraní a nahradí čočkou umělou, trvá pouhých 15 minut. I tak lékař padá únavou: dnes provedl takových operací skoro třicet.

Hned druhý den Mekonenovi sundají obvaz z oka. Rozzáří se širokým úsměvem, když opět vidí tvář své ženy. Ta mu cestou zpět domů nemůže v tempu stačit. Není divu – zvěst o jeho uzdravení se rozšířila jako blesk a doma na něj s uvítáním čeká celá vesnice. 

-----------------------

Pomozte nám změnit svět postižených. Za 800 navrátíte zrak jedné osobě v Africe. 

Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat.