Tigab: jedna ze 750 000 tisíc

Tigab opět vidí vyrůstat svá vnoučata.

Šedesátiletá Tigab Mekonun pochází z malého městečka Kolidaba na hornatém severu Etiopie. Má dvě děti a tři vnoučata, bydlí spolu se svou dcerou. Ta pěstuje obiloviny a zeleninu a prodává je na místním trhu.

 Tigab své dceři na poli nepomáhá. Kvůli šedému zákalu již dva roky nevidí.

 V Etiopii připadá jeden oční lékař na více než 750 000 obyvatel. A jestliže na hustě osídlením jihu země se oftalmologové počítají maximálně na desítky, na drsném severu na jejich spočítání stačí prsty jedné ruky.  

Vedle pádu do ještě větší chudoby Tigab oslepnutí připravilo i o největší radost jejího života: vidět vyrůstat svá vnoučata.  Přestala být samostatná a musela se nastěhovat ke své dceři. Soužití uvnitř nevelkého domku z hlíny bylo čím dál problematičtější.

Jednou dcera Tigab v místním kostele slyšela, že do Kolidaby přijede terénní výjezd zdravotníků Světla pro svět z univerzitní nemocnice v Gondaru. Na místní malé zdravotní stanici měli zůstat zhruba týden.

V den příjezdu se k lékařům nahrnuli lidé z širokého okolí. Tigab měla štěstí: lékař potvrdil, že příčinou oslepnutí je šedý zákal a doporučil jí na operaci počkat rovnou na místě. Hned druhý den ráno lékař u Tigab na provizorně vytvořeném operačním sále šedý zákal odstranil.

Odpoledne již byla Tigab doma ve svém domku. Po operaci sice vidí zatím jen na jedno oko, přesto je neskonale šťastná: může zase bydlet sama. A hlavně opět vidět vyrůstat své vnuky.

 

Chcete pomoci lidem, jako je Tigab? Darujte jednoduše a pohodlně online.