Trachom - infekční nemoc, která je v Evropě již 100 let vymýcena

Trachom (egyptská oční nemoc)
„Jako zrnko písku“
Druhou nejčastější příčinou slepoty v rozvojových zemích je trachom. Jde o infekční onemocnění, vznikající v důsledku špatné hygieny a zhoršeného přístupu k nezávadné vodě. Ještě před přibližně sto padesáti lety představoval trachom problém i u nás v Evropě. Díky lékům a zlepšeným hygienickým podmínkám byl trachom u nás prakticky zlikvidován. Nemoc probíhá velmi bolestivě – řasy se vtočí do oka a tam postupně škrábou rohovku, až člověka připraví o zrak. Pacienti často popisují bolest v oku jako by v něm měli zrnko písku. Toto onemocnění lze snadno vyléčit včasným podáním antibiotik.
Světová zdravotnická organizace WHO zpracovala plán s názvem „SAFE-Strategie“, na jehož realizaci se podílí významným způsobem i Světlo pro svět. Cílem plánu je získat kontrolu nad výskytem nemoci a zajistit, aby trachom nevedl k slepotě.
Světlo pro svět realizuje pomoc ve dvanácti endemických oblastech regionu Tigray v severní Etiopii. Konkrétní příklad, jak pomoc realizujeme, si můžete přečíst na příběhu malé Selam. Další konkrétní lidské příběhy o trachomu si přečtěte zde:
„SAFE-Strategie“ garantuje následující čtyři opatření, která ochrání miliony lidí před oslepnutím:
S – surgery (operace)
Jestliže je víčko oka již stočeno dovnitř, může ještě pomoci operace. Zabrání se tak následnému poškozování rohovky. Měsíčně je v regionu Tigray provedeno přibližně 1000 takových operací.
A – antibiotics (antibiotika)
Antibiotikum Zithromax léčí akutní zánět a pomáhá tak zabránit dalšímu rozvoji nemoci. Antibiotikum je distribuováno na základě lékařského vyšetření a podáváno více než 1,5 milionům lidí ve dvanácti endemic¬kých oblastech regionu Tigray.
F – facial cleanliness (čistota obličeje)
V osvětové kampani informujeme obyvatele dotčených oblastí o nutnosti zajistit hygienu obličeje, jakkoli je voda vzácná. Zásadním způsobem se tak snižuje riziko nakažení trachomem.
E – enviromental improvement (ekologické zlepšení)
K vymýcení trachomu je nezbytné zajistit trvalým způsobem hygienické standardy. Z naší strany podporujeme budování latrín a záchodů. Důležité je rovněž zajistit přístup k čisté nezávadné vodě prostřednictvím budování nových studní.
Každých patnáct minut na světě kvůli trachomu oslepne jeden člověk.
Trachomem je v současné době nakaženo 21 miliónu lidí. Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí na následky trachomu celosvětově 2 milióny lidí - jsou buď těžce zrakově postiženi či nevidomí.
Trachom lze léčit, pokud ošetření proběhne včas. V prvním stádiu zánětu pomohou antibiotika. V další fázi pomáhá operace, která ještě může člověku vrátit zrak. Pokud jde o pokročilé stádium nemoci, operace pomůže jen od bolesti, zrak ale nenavrátí. V případě trachomu je velmi důležitá zdravotnická osvěta, která učí, jak se trachomu vyhnout a že ihned s prvními příznaky nemoci je nutné navštívit lékaře.

Kontaktní osoba programy: Pavel Pinkava