- Oční péče
Očima vnímáme většinu vjemů. To je dostatečný důvod k tomu, abychom si zrak chránili a věnovali mu pravidelnou péči.
Níže naleznete několik tipů na ochranu zraku od MUDr. Roberta Waditschatka, dolnorakouského očního specialisty a dlouholetého spolupracovníka Světla pro svět.
1. Mé oči jsou neustále suché. Co mám dělat?
Stále více a více lidí trpí na suché oči. To má hodně co do činění s vysedáváním před počítačem a pobytem v klimatizovaných místnostech.
Pomohou pravidelné krátké přestávky. Pokud je práce na počítači vaší profesí, pomůže vám i to, když budete zvlhčovat vaše oči jednoduchým očním roztokem, který seženete v každé lékárně.
Pokud vám tyto jednoduché triky nepomohou, řiďte se pokyny svého očního lékaře.
Tip 1: Mějte oči vlhké!
2. Jak moc škodí mým očím slunce?
Silné UV záření v dlouhodobém horizontu poškozuje nejen pleť, ale i oči. Na vrcholu léta — a zejména při pobytu u moře — vždy používejte sluneční brýle! Výrazně tím snížíte riziko poškození sítnice.
Tip 2: Chraňte své oči před slunečním zářením!
3. Mám dlouhodobě zakalený zrak. Mám šedý zákal?
Pravděpodobně ano.
Šedý zákal neboli katarakt vzniká zakalením oční čočky a je nejčastější příčinou slepoty na celém světě.
Většina lidí nad 60 let nějakou formou kataraktu trpí. Této nemoci se nelze vyhnout, ale naštěstí ji lze velmi snadno léčit.
Při dnes již běžně prováděné operaci je zakalená čočka nahrazena umělou. Zákrok trvá jen 15 minut a hned první den po operaci již dochází k návratu zraku.
V České republice je operace plně hrazena zdravotní pojišťovnou.
Tip 3: Nechte si vyšetřit zrak na šedý zákal
4. Co je to glaukom?
Glaukom vzniká, když je vnitřní tlak v oku příliš vysoký a poškodí zrakový nerv. Pacienti změnu často zaznamenají až ve chvíli, kdy již došlo k poškození nervových vláken v oku.
Takové poškození již nelze opravit. Proto se doporučuje osobám po čtyřicítce nejméně jednou za dva roky absolvovat kontrolu nitroočního tlaku.
Tip 4: Kontrola nitroočního tlaku každé dva roky
5. Mám zarudlé oči, které svědí.
S největší pravděpodobností trpíte zánětem spojivek.
To může mít různé příčiny. U dospělých osob záněty často způsobují viry či bakterie. V mnoha případech je zasaženo napřed jedno oko a později se zánět rozšíří i do druhého oka.
To není překvapivé, protože virové i bakteriální záněty jsou nakažlivé. Dávejte proto pozor, aby nikdo jiný nepoužíval váš ručník.
Nechte své oči vyšetřit oftalmologem nebo optikem. Odborník určí příčinu a navrhne léčbu, například předepíše antibiotika či oční kapky.
Tip 5: Pozor na zánět spojivek; může nakazit lidi ve vašem okolí
Pomáháme navracet lidem zrak!