Přeskočit na obsah

Bolest nutí lidi vytrhávat si řasy

24.04.2024
Tsege Naggasi, 23, along with other patients waits for trichiasis surgery at Quiha Hospital Secondary Eye Care Unit, Tigray region, Ethiopia.
  • Etiopie
  • Oční péče
  • Opomíjené tropické nemoci

Opomíjené tropické nemoci sužují obyvatele chudých a konflikty sužovaných regionů. Patří mezi ně také bolestivý trachom. Světlo pro svět se ho s pomocí vašich darů snaží vymýtit například v Etiopii.

Haile Tesfaye je 32letý muž z etiopského státu Tigraj, kterého trachom trápil přes tři roky. Farmář a otec dvou dětí o této nemoci nic nevěděl. Protože oči bolely i jeho matku, myslel si, že sám postupně ztrácí zrak kvůli dědičné slepotě. Trachom způsobuje, že se řasy vtočí do oka a postupně rozškrábají rohovku, až člověk úplně přijde o zrak.

„Moje matka má stejný problém, řasy si raději vytrhávala. Když se to stalo i mně, všichni jsme předpokládali, že je to dědičný stav, který jsem zdědil po mé matce. Také jsme věřili, že jediným řešením je trhání řas. A že si řasy budeme muset trhat po zbytek života,“ vysvětluje Haile, proč nikdy nevyhledal lékařskou pomoc.

Haile Tesfaye z Etiopie krátce po operaci. Foto: Genaye Eshetu/Světlo pro svět.

Šťastná náhoda

Pomoci se mu tak dostalo náhodou. Do nemocnice v Quihy, kde pomáhá i Světlo pro svět, doprovázel tchána na operaci oboustranného šedého zákalu. Zdravotní sestra si všimla jeho bolestí, takže i Haile ten den skončil na operačním stole. Teď se chystá na další cestu do nemocnice, tentokrát s maminkou.

Chtěl jsem, aby i mamka dostala tuhle tuhle příležitost, kvůli trachomu trpí už hodně dlouho.

Haile, 32 let

Ve stejné nemocnici pomohli lékaři také 23leté Tsege Negasie. Ta se snažila k lékaři dostat už dlouho. „Jenže moje maminka je nemocná. Nemohla jsem ji doma nechat samotnou, kdo by se o ni staral. Dalším důvodem byla nedávná válka v regionu. Snažili jsme se prostě nějak přežít ty extrémně těžké dny,“ vysvětluje Tsege, proč trvalo čtyři roky, než vyhledala lékaře. 

23letá Tsege krátce před operací. Foto: Genaye Eshetu/Světlo pro svět.

Nedávno Tsega konečně s podporou Světla pro svět podstoupila operaci trachomu. “Děkuji Bohu, že přinesl mír a dal mi možnost si zrak zachránit,” říká dnes vděčně. 

Ulevilo se mi. Už jsem se začínala bát, že přijdu o zrak.

Tsege, 23 let

Nemocnice v Quiha je jednou z nemocnic v Tigraji v severní Etiopii a slouží téměř čtyřem milionům lidí. Většinu prostor zabírá oftalmologické oddělení a školicí středisko pro oftalmologické sestry. Jedná se o velmi rušnou nemocnici, které slouží nejen Tigraji, ale i sousedním regionům. 

Mimo hledáček Západu

Světová zdravotnická organizace (WHO) popisuje opomíjené tropické nemoci jako rozmanitou skupinou chorob způsobených různými patogeny, jako jsou bakterie, viry, paraziti, houby nebo toxiny. Spojuje je to, že všechny mají pro pacienty dalekosáhlé zdravotní, sociální a ekonomické důsledky.

Trachom je infekční nemoc, která vzniká v důsledku špatné hygieny. Stejně jako další opomíjené tropické nemoci postihuje především regiony s nižšími příjmy. K šíření chorob přispívá i nedostatečná informovanosti a špatný přístup k nezávadné vodě. To vše dohromady způsobuje, že tato onemocnění jsou v globální zdravotní agendě opomíjeny. Odtud jejich označení. 

„Ve Světle pro svět spolu s našimi partnery bojujeme proti třem opomíjeným tropickým chorobám: trachomu, říční slepotě a lymfatické filarióze,“ říká Adugna Aminová, programová manažerka Světla pro svět v Etiopii.

Tsege po zákroku vychází z operačního sálu. Foto: Genaye Eshetu/Světlo pro svět.

„Zaměřujeme se zejména na preventivní léčbu, omezujeme šíření nemocí prostřednictvím hromadného podávání léků a vyhledáváním případů onemocnění. Zvyšujeme povědomí a poskytujeme hygienická zařízení, čistou vodu a léky,” doplňuje.

Etiopie má jeden z nejvyšších výskytů opomíjených tropických nemocí na světě, přičemž 16 z 20 uznaných opomíjených tropických chorob je v zemi považováno za problém veřejného zdraví.

„Většina opomíjených tropických nemocí je spojena se sociálním stigmatem a vyloučením. Posilují tak začarovaný kruh nízkého příjmu, překážek ve vzdělání a zdravotního postižení,“ říká Solomon Gadissa, programový manažer Světla pro svět v Etiopii.

Věděli jste?

  • Za 300 Kč zajistíme antibiotika pro 10 osob, která u nich zabrání vzniku trachomu.
  • Za 400 Kč odoperujeme oční víčko a zachráníme tak zrak člověku s trachomem.

Text původně vyšel v příloze Katolického týdeníku.