Přeskočit na obsah

Děti nejsou jen malí dospělí, říká první dětský oční lékař v Mosambiku

10.04.2024
Lékař Isaac Vasco da Gama a Glorie
  • Mosambik
  • Oční péče

Doktor Isac Vasco da Gama byl donedávna jediným dětským oftalmologem v Mosambiku. Zemi o 32 milionech obyvatel. Jeho studia i zprovoznění dětského očního oddělení pomohlo zaplatit Světlo pro svět.

„Když jsem v roce 2017 dokončil výcvik v dětské oftalmologii, ptal jsem se sám sebe, kde začít. Bylo toho prostě hodně,“ říká průkopník v oboru ve své zemi. Jeho snem je dožít se dne, kdy budou mít všechny mosambické děti přístup ke kvalitní oční péči.

Namísto lépe placené pozice na zaběhnuté klinice někde v cizině si po dokončení specializace zvolil těžší cestu. Vrátil se do Mosambiku, do rodné provincie Zambézie, kde začal pracovat v místní nemocnici v Quelimane.

„Mám rád věci, které jsou těžké a které ostatní nechtějí dělat,“ říká dnes Vasco da Gama s tím, že se nebojí výzev. Každý týden ošetří okolo 50 dětí a provede pět operací.

Nemocnice v Quelimane

Do Quelimane Vasco da Gama přišel ve chvíli, kdy se plán na zlepšení místní dětské oční péče teprve rýsoval. Světlo pro svět se zasadilo o to, aby oftalmologické oddělení získalo větší prostory. S pomocí našich místních partnerů začala rozsáhlá rekonstrukce. Vyrostly nové operační sály, pořídila se nová technika. Oddělení oční péče se zaměřuje zejména na oční péči pro děti, proto je celé barevné, aby se malým pacientům líbilo.

“Měl jsem štěstí, protože Světlo pro svět podporuje tuto nemocnici a provincii. A podpořili taky mě,“ říká Vasco da Gama, dnes primář zrekonstruovaného očního oddělení.“Přicházejí za mnou lidé z celé země.”

Centrální nemocnice v Quelimane je dnes nejdůležitějším kontaktním místem pro dětskou oční péči v celém Mosambiku. Až do konce roku 2022 to byla jediná nemocnice v zemi s dětským oftalmologem. Jen v roce 2022 zde podstoupilo oftalmologickou léčbu 1 161 dětí ve věku do 15 let. K Vasco da Gamovi se v Mosambiku připojili další dva dětští oftalmologové, kteří promovali v roce 2022.

Oftalmolog Isac Vasco da Gama každý týden ošetří okolo 50 dětí. Do Mosambiku se na jeho práci přijel podívat i ředitel českého Světla pro svět Richard Schinko.

Oftalmolog Isac Vasco da Gama každý týden ošetří okolo 50 dětí. Do Mosambiku se na jeho práci přijel podívat i ředitel českého Světla pro svět Richard Schinko. Foto: Světlo pro svět.

Lékař Vasco da Gama popisuje, že jeho začátky coby dětského oftalmologa nebyly vůbec jednoduché. Nejprve musel přesvědčit kolegy o nutnosti dětské specializace. Děti podle něj nejsou jen “malí dospělí” a oční operace jsou u nich složitější. Už proto, že musejí probíhat v narkóze.

„Pokud porovnáte počet dospělých pacientů a dětských pacientů, počet dětí není významný. Pokud ale porovnáte výsledky, je to jiná písnička. Když odoperuje šedý zákal u dítěte, věnuji mu tím dalších 70 a více let, které může prožít s dobrým zrakem,“ říká lékař. „Lidé začali postupně vidět výsledky. Moji kolegové začali chápat, co dělám, a dokonce tomu začali i věřit,“ dodává. 

Vasco da Gama ale nezůstává jen za zdmi nemocnice v Quelimane. Kvůli dětem dvakrát ročně cestuje i do severních regionů země. V listopadu 2023 odoperoval šilhání u asi 75 dětí a naučil další zdravotníky, jak takové operace provádět. Pokud se šilhání neléčí, může vést ke slepotě.

Oční choroba jako “trest”

Kromě chudoby a nedostatku odborného personálu Vasco da Gama a další průkopníci ve svém tažení za zkvalitnění dětské oční péče v Mosambiku narážejí i na nedostatečnou osvětu veřejnosti. Někteří Mosambičané dávají ještě dnes před moderní medicínou přednost tradičním přípravkům a praktikám, které potíže s očima často ještě zhorší. 

Někteří rodiče také stále věří, že stavy jako šilhání nebo šedý zákal jsou nevyléčitelným “trestem”. Neuvědomují si, že je možné je snadno vyléčit včasnou identifikací a odbornou pomocí.

Nemocnice v Quelimane. Foto: Super Midia.Phill (SMP)/Světlo pro svět.

Během šesti let, kdy Vasco da Gama funguje jako dětský oční lékař v Mosambiku, se toho ale změnilo opravdu mnoho. Dobrou věc zastavit nejde. Sám lékař situaci v provincii Zambézie před svým výcvikem a po něm popisuje jako „vodu versus víno“. „Hodně se to změnilo,“ říká. V roce 2022 byl v Zambézii například spuštěn národní školní program očního zdraví, v jehož rámci se desetitisíce žáků vyšetřily na případné oční problémy. Také počet operací dětských očních onemocnění se každým rokem zvyšuje.

„Nejlepší dárek, jaký jsem kdy dostal, je, když vidíte reakce dítěte, které znovu vidí. Povzbuzuje mě to, abych dál pracoval. A abych věřil, že můžeme dosáhnout pokroku,“ zakončuje Vasco da Gama.

Podpořte prosím naše terénní výjezdy, které pomáhají posílat děti včas k lékaři!

Darovat můžete ZDE! Děkujeme!

Text původně vyšel v příloze Katolického týdeníku.