Přeskočit na obsah

Hlava velké rodiny. Paní Salamatou zhoršení zraku přičítala únavě

Už před několika lety si paní Salamatou všimla, že její levé oko je velmi citlivé na slunce. Přičítala to únavě a na trhu si koupila levné sluneční brýle. Postupně ale viděla pořád víc rozmazaně, až neviděla skoro vůbec.

Paní Salamatou je okolo šedesáti let a její manžel je ještě starší. Hlavní břemeno pěstování kukuřice a rýže už je na jejich synech. Žijí všichni pohromadě na rodinné farmě. Salamatou s manželem jsou stále vnímáni jako hlavy rodiny a Salamatinou hlavní náplní je péče o vnoučata. Všichni ji tu znají jako „babi – mami“.

Salamatou původně přispívala do rodinného rozpočtu tím, že na trhu prodávala domácí ovocné džusy a zázvorovou limonádu, kvůli problémům se zrakem a silným bolestem hlavy ale musela přestat. Ještě horší ovšem bylo, že nemohla ani vařit (kouř z ohniště její oči dráždil), nemohla dojít pro vodu ani pro dřevo na vaření. Snachy se bály svěřit jí kvůli špatnému zraku děti na hlídání. O jejím trápení se doslechl jeden ze vzdálenějších sousedů, který měl dobrou zkušenost s terénním programem Světla pro svět v Zabré. Navrhl rodině, aby se na terénního pracovníka zkusili obrátit.

Paní Salamatou před operací.

Rodina vlastní motorku a doprava tak pro ně není problém. Terénní pracovník poznal, že paní Salamatou trpí šedým zákalem a pozval ji, aby znovu přijela do Zabré v prosinci, kdy sem na terénní výjezd přijede oftalmolog z nemocnice Světla pro svět. Paní Salamatou nemá s lékaři moc zkušeností a tak se před operací hodně bála. Její syn se zase bál o ní. Poprvé jim kámen spadl ze srdce, když maminku přivedli z operačního sálu živou a zdravou, a podruhé, když druhý den zjistili, že Salamatou teď vidí dobře alespoň na jedno oko. Za půl roku, při dalším terénním výjezdu, přivezou Salamatou i na druhou operaci.

Bez finanční podpory našich dárců by paní Salamatou byla stále slepá.

Chcete pomoci dalším jako je paní Salamatou? Darovat můžete jednoduše na pár kliků online.

Snímání obvazu.