- Aktuality
- Jižní Súdán
- Práva osob s postižením
Národní tým Jižního Súdánu ve fotbale pro nevidomé zvítězil na mistrovství Afriky Divize 2. Ve finále porazil domácí Ugandu 3:0.
Gól Yony Sabriho Ellona – jeho pátý v turnaji – a dva góly kapitána Martina Ladu Paula stačily k zajištění trofeje.
Po napjatém prvním poločase Jižní Súdán otevřel skóre z penalty. Sabri Ellon přidal druhý gól, třetí velkolepý gól zajistil Ladu Paul.
Z pozice vítěze turnaje Jižní Súdán pro příští rok postoupí do mistrovství Afriky Divize 1. Uganda se k němu připojí jako vicemistr. Týmy, které se kvalifikují z Divize 1, se zúčastní paralympijských her 2028 v Los Angeles.
Mladý sport v Jižním Súdánu
Toto vítězství je pozoruhodným úspěchem ve sportu, který se do Jižního Súdánu fakticky dostal teprve před pěti lety.
Fotbal pro nevidomé vznikl v rámci projektu Sport pro mír, financovaného Nadací UEFA a realizovaného organizací Světlo pro svět. Účast týmu na šampionátu vedla Jihosúdánská asociace zrakově postižených (SSAVI) ve spolupráci se Světlem pro svět a nadací adidas Foundation v rámci programu United by Sport.
Tým doufá, že jeho vítězství zvýší povědomí o sportu zahrnujícím osoby se zdravotním postižením a jeho síle podporovat inkluzi a mír. A také, že se dostane na paralympiádu.
„Fotbal pro nevidomé mi změnil život,“ řekl Ladu Paul, který byl jmenován hráčem turnaje.
„Lidé doma chválí naše jméno, protože reprezentujeme naši zemi. Jsme na to tak hrdí a šťastní.“

Kapitán Jižního Súdánu Martin Ladu Paul byl jmenován hráčem turnaje. © Light for the World / Oxygen Media Studios
Je to teprve začátek
Sophia Mohammed, ředitelka Světla pro svět pro Jižní Súdán, řekla: „Za tento úspěch jsme na tým velmi hrdí. Jejich úspěch je důkazem tvrdé práce, odhodlání a víry. A důkazem toho, že když lidé s postižením dostanou příležitost, mohou dosáhnout velkých věcí.”
„Tohle je teprve začátek. Spolu s naším partnerem, adidas Foundation, budeme i nadále stavět na tomto příkladu, který má na svědomí fotbalový tým pro nevidomé. A využívat sport jako mocný nástroj pro mír, inkluzi a naději v celém Jižním Súdánu.“
„Naším poselstvím pro lidi doma je, že se jedná o tým složený z mnoha různých kmenů Jižního Súdánu,” říká Simon Madol, hlavní trenér jihosúdánského týmu a hybná síla, která stála za zavedením tohoto sportu v zemi.
„Sport je způsob, jak lidi spojit. Všichni pocházíme z různých částí Jižního Súdánu, ale v tomto týmu jsme jako bratři – rodina.”
„Díky všem našim podporovatelům je sportování právem, které naši hráči mohou uplatňovat. Mým poselstvím všem doma je, aby přijali inkluzivní sport a navzájem se objímali.“
© Light for the World / Oxygen Media Studios