Přeskočit na obsah

Operace 3-měsíční Walakifiny

19.02.2021
  • Oční péče

Jeden z nejhezčích příkladů naší společné pomoci.

Tříměsíční Walakifina žije ve vesnici Boma Kuku u města Moshi, na úpatí Kilimandžára v severní části Tanzánie. Její rodina je extrémně chudá. Rodiče, teta a další členové rodiny žijí v malinkém domku, který není jejich. Starají se o něj, ale nevědí najisto, zda v něm i v budoucnu budou moci zůstat. Otec i teta jsou oba zrakově postižení. Rodina nemá způsob, jak se živit, nemají práci ani pole na hospodaření, žijí ze dne na den z milodarů od sousedů.

Matka Walakifiny, Halima, u ní objevila bílé tečky v očích několik týdnů po narození. Na místní zdravotní stanici jí sestra řekla, že dítě má nejpíše šedý zákal. “Neměli jsme ale čím zaplatit autobus do nemocnice”, vysvětluje Halima.  Je poznat, že Walakifina poznává svou matku po hlase, ale nevidí ji.

Slepota je v Tanzánii stále velké tabu. O budoucnosti dítěte nám Halima říká: « Její život by byl strašně těžký, pokud by zůstala slepá. Vidět tak moje dítě by mě zabilo. Zůstala by na mě úplně závislá, mohla by se ztratit i doma ve vesnici, nikam by nemohla sama ».

Naštěstí se Henry, koordinátor Programu prevence dětské slepoty v Moshi, o Walakifině doslechl. Prevence slepoty u dětí je hlavní náplní Světla pro svět v Tanzánii. Zaplatili jsme prostředky na cestu, aby se Walakifina se svou matkou dostali do nemocnice, kde pracuje mladá tanzánská lékařka  Dr. Mchikirwa.

Dr. Mchikirwa potvrdila u dítěte šedý zákal. Vysvětlila matce přesně, jaká je diagnóza a že s pomocí zvláštního finančního fondu Světla pro svět může být operace její dcery provedena zdarma. Halima s operací souhlasí.

Příští den velmi rozrušená Halima uklidňuje své miminko, dokud pod vlivem anestetik neusne. Trpělivě čeká na lavičce před nemocnicí. Dr. Mchikirwa operuje obě oči zároveň, protože rizika celkového uspání jsou u tříměsíčního dítěte vyšší než riziko infekce.

Zhruba po hodině přináší sestřička stale ještě spící Walakifinu k matce. Halima ji šťastně líbá na tváře.

Další den Walakifině opatrně sundávají náplasti z očí. Nejdřív malá pláče, ale pak si všimá světla, které přichází oknem. Přestává plakat a rozhlíží se kolem sebe. Halima se na ní s láskou usmívá a dítě se poprvé dívá na svou matku. 

Po kontrole lékařka potvrzuje, že operace se podařila. « Během příštích týdnů se její zrak začne vyvíjet. Provést operaci v tak raném věku jako u Walakifiny, je nejlepší, její přirozený vývoj se tak nijak nezdrží. « 

Chcete pomoci dalším dětem, jako je Walakifina? Darujte jednoduše a pohodlně online.