Přijeli zdaleka

Moussa měl bohužel i poraněnou sítnici
Foto - Moussa při operaci

Malý Moussa je očividně divoké dítě. Po úrazu už má na části těla těžké popáleniny. Jeho otec Lamine ho na terénní výjezd přivezl zdaleka, až od hranic s Pobřežím slonoviny. Chlapec měl před 5 měsíci úraz oka, kdy ho kamarád zasáhl kusem dřeva. Otec ho vzal do místní nemocnice, tam ale není oční lékař a tak chlapec dostal jen protizánětlivé oční kapky. Jeho zrak se postupně horšil, chlapec vidí jen rozmazaně a jen do vzdálenosti asi 3 metrů. Lamine se poté z rádia dozvěděl o terénním výjezdu očního týmu a na motorce se se svým synem vydal na dlouhou cestu.

Při vyšetření lékař zjistil, že se nejedná o pouhý traumatický šedý zákal, který se často vyvine po zranění oka. Rána navíc způsobila částečné oddělení sítnice a protože od zranění uplynulo už skoro půl roku, nebylo jisté, jestli se operací podaří oko zachránit.

Po sejmutí obvazu viděl Moussa stále špatně. Postupně, během následujícího dne se mu ale zrak do operovaného oka přece jen začal vracet. Operace se naštěstí povedla. Moussa, stále ještě dost tichý a zaražený, nám řekl jenom: „Těším se do školy“.